Зародження паростків ліцейного руху в Кременці сягає ще у 1819 рік, коли було відкрито такий навчальний заклад на базі Вищої Волинської гімназії. Організатори тодішнього ліцею (правда польського) мали на меті створити освітній центр краю — осередок культурного збагачення. З Кременецьким ліцеєм пов’язані імена багатьох українських діячів: Віллібальда Бессера, українського ботаніка, за походженням австрійця, Антона Анджейовського, українського природознавця, Гуго Колонтая, доктора права і теології,  та багатьох інших.

Основною метою шкільної освіти в сучасних умовах є відродження духовності. Шлях до цього — гуманізація освіти, основна суть якої  полягає в забезпеченні ґрунтовного загальнокультурного гармонійного розвитку особистості як важливої передумови і суттєвого фактора її професійного становлення та самореалізації.

 • Ідея створення Кременецького ліцею як закладу нового типу була обумовлена на початку 90-х років ХХ століття необхідністю відродження національної школи, покликаної забезпечувати державу творчим, культурним, інтелектуальним потенціалом. Ліцей розпочав свою діяльність одним з перших у незалежній Україні.
 • Відкрито ліцей при Кременецькому педагогічному коледжі ім. Т. Шевченка 1 серпня 1991 року згідно рішення Тернопільської обласної ради від 27.04.1991 року з такими профілями навчання:

гуманітарний;

природничо-математичний.

 • 1993 рік – навчальний заклад реорганізовано в самостійну структурну одиницю.
 • 2001 рік – при ліцеєві відкрито філію Тернопільського обласного відділення МАН.
 • 15 травня 2003 рік – присвоєно ім’я Уласа Самчука.
 • 2005 рік – у навчальному закладі відкрито світлицю У.Самчука (до 100-річчя від дня народження письменника); 2010 рік – зареєстровано музей закладу освіти системи Міністерства освіти і науки України, свідоцтво № 20/53 Літературного музею. У 2019 році Літературному музею Уласа Самчука присвоєно звання “Зразковий музей”.
 • Термін навчання у ліцеї – 4 роки.
 • У навчальному закладі функціонують:

допрофільні групи (8 – 9 класи):

з поглибленим вивченням іноземних мов, української мови і літератури;

з поглибленим вивченням математики, фізики, інформатики;

профільні групи (10 – 11 класи):

філологічного (іноземні мови);

фізико-математичного;

правового.

 • Виходячи з мети діяльності сучасного ліцею, у практичній діяльності закладу досліджується і реалізується проблема «Формування в ліцеїстів ключових компетентностей для життя на засадах «педагогіки партнерства» в умовах реформування української школи», що забезпечує пошук та спрямування обдарованих учнів, їх підтримку та стимулювання розвитку, формування критичної конструктивної позиції, вільного розвитку креативної особистості, механізмів саморегуляції, самовиховання.
 • Традицією у ліцеї стало відзначення Дня Матері, Днів писемності, рідної мови, Соборності України, створення УПА; проведення уроків мужності, присвячених національним героям українського народу, заходи з вшанування трагедії голодомору 33-го, Чорнобильської катастрофи, Дня Перемоги, тижня знайомств, акції «Милосердя», посвята в члени «Молодої Просвіти», «Осінні рекреації», свято Гарбуза, творча вітальня ліцеїстів; за народним календарем святкуємо Покрову, Різдво, Великдень. Великий виховний потенціал мають заходи предметних тижнів.
 • Важливе значення відводиться вивченню життєвого і творчого шляху Уласа Самчука, письменника, чиє ім’я носить навчальний заклад.

Ліцей співпрацює

 з такими навчальними закладами:

Дубенська ЗОШ І-ІІІст. №5 з поглибленим вивченням англійської мови (Рівненська обл.);

Шумський ліцей (Тернопільська обл.);

НВК № 240 «Соціум» – середньою ЗОШ І-ІІ ступенів, ліцеєм «Управлінські технології» (ІІІ ступінь) Оболонського району м.Києва;

НВК №2, №3 м. Констанцін-Єзьорна (Республіка Польща);

Кременецькою гуманітарно-педагогічною академією імені Тараса Шевченка;

Рівненським приватним вищим навчальним закладом “Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Демянчука”;

Київським університетом права Національної академії наук України;

Київським національним університетом будівництва та архітектури;

Мовною школою SAYHELLO міста Варшава.

 

науковими, культурно-освітніми та іншими установами:

Кременецьким ботанічним садом;

Кременецько-Почаївським державним історико-архітектурним заповідником;

Національним природним парком «Кременецькі гори»;

Кременецьким краєзнавчим музеєм;

Тилявським літературно-меморіальним музеєм Уласа Самчука;

Меморіальним музеєм Юліуша Словацького;

міською бібліотекою імені Ю.Словацького.

 • У 2012 р. навчальний заклад взяв участь у Всеукраїнському конкурсі обдарованої молоді та її наставників «Первоцвіт» і здобув 2 місце в обласному та 2 – у всеукраїнському етапах.
 • У 2013 році ліцей нагороджений срібною медаллю ХVІ міжнародної виставки «Сучасна освіта – 2013» та занесений у книгу «Флагмани освіти і науки України».
 • У 2019 році заклад отримав сертифікат лауреата за участь у Всеукраїнському конкурсі рейтингу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми “Школа – джерело талантів”, який підтверджує наявність сприятливих умов для розвитку обдарованих дітей у Кременецькому ліцеї імені У.Самчука, від Інституту обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України.
 • Упродовж останніх років навчальний заклад відзначається грамотами департаменту освіти Тернопільської ОДА за роботу з обдарованими дітьми.

G1 G2 G3 G4 G5 G7