Зародження паростків ліцейного руху в Кременці сягає ще у 1819 рік, коли було відкрито такий навчальний заклад на базі Вищої Волинської гімназії. Організатори тодішнього ліцею (правда польського) мали на меті створити освітній центр краю — осередок культурного збагачення. З Кременецьким ліцеєм пов’язані імена багатьох українських діячів: Віллібальда Бессера, українського ботаніка, за походженням австрійця, Антона Анджейовського, українського природознавця, Гуго Колонтая, доктора права і теології, та багатьох інших.
Основною метою шкільної освіти в сучасних умовах є відродження духовності. Шлях до цього — гуманізація освіти, основна суть якої полягає в забезпеченні ґрунтовного загальнокультурного гармонійного розвитку особистості як важливої передумови і суттєвого фактора її професійного становлення та самореалізації.
- Ідея створення Кременецького ліцею як закладу нового типу була обумовлена на початку 90-х років ХХ століття необхідністю відродження національної школи, покликаної забезпечувати державу творчим, культурним, інтелектуальним потенціалом. Ліцей розпочав свою діяльність одним з перших у незалежній Україні.
- Відкрито ліцей при Кременецькому педагогічному коледжі ім. Т. Шевченка 1 серпня 1991 року згідно рішення Тернопільської обласної ради від 27.04.1991 року з такими профілями навчання:
гуманітарний;
природничо-математичний.
- 1993 рік – навчальний заклад реорганізовано в самостійну структурну одиницю.
- 2001 рік – при ліцеєві відкрито філію Тернопільського обласного відділення МАН.
- 15 травня 2003 рік – присвоєно ім’я Уласа Самчука.
- 2005 рік – у навчальному закладі відкрито світлицю У.Самчука (до 100-річчя від дня народження письменника); 2010 рік – зареєстровано музей закладу освіти системи Міністерства освіти і науки України, свідоцтво № 20/53 Літературного музею. У 2019 році Літературному музею Уласа Самчука присвоєно звання “Зразковий музей”.
- Термін навчання у ліцеї – 4 роки.
- У навчальному закладі функціонують:
допрофільні групи (8 – 9 класи):
з поглибленим вивченням іноземних мов, української мови і літератури;
з поглибленим вивченням математики, фізики, інформатики;
профільні групи (10 – 11 класи):
філологічного (іноземні мови);
фізико-математичного;
правового.
- Виходячи з мети діяльності сучасного ліцею, у практичній діяльності закладу досліджується і реалізується проблема «Формування в ліцеїстів ключових компетентностей для життя на засадах «педагогіки партнерства» в умовах реформування української школи», що забезпечує пошук та спрямування обдарованих учнів, їх підтримку та стимулювання розвитку, формування критичної конструктивної позиції, вільного розвитку креативної особистості, механізмів саморегуляції, самовиховання.
- Традицією у ліцеї стало відзначення Дня Матері, Днів писемності, рідної мови, Соборності України, створення УПА; проведення уроків мужності, присвячених національним героям українського народу, заходи з вшанування трагедії голодомору 33-го, Чорнобильської катастрофи, Дня Перемоги, тижня знайомств, акції «Милосердя», посвята в члени «Молодої Просвіти», «Осінні рекреації», свято Гарбуза, творча вітальня ліцеїстів; за народним календарем святкуємо Покрову, Різдво, Великдень. Великий виховний потенціал мають заходи предметних тижнів.
- Важливе значення відводиться вивченню життєвого і творчого шляху Уласа Самчука, письменника, чиє ім’я носить навчальний заклад.
Ліцей співпрацює
з такими навчальними закладами:
Дубенська ЗОШ І-ІІІст. №5 з поглибленим вивченням англійської мови (Рівненська обл.);
Шумський ліцей (Тернопільська обл.);
НВК № 240 «Соціум» – середньою ЗОШ І-ІІ ступенів, ліцеєм «Управлінські технології» (ІІІ ступінь) Оболонського району м.Києва;
НВК №2, №3 м. Констанцін-Єзьорна (Республіка Польща);
Кременецькою гуманітарно-педагогічною академією імені Тараса Шевченка;
Рівненським приватним вищим навчальним закладом “Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Демянчука”;
Київським університетом права Національної академії наук України;
Київським національним університетом будівництва та архітектури;
Мовною школою SAYHELLO міста Варшава.
науковими, культурно-освітніми та іншими установами:
Кременецьким ботанічним садом;
Кременецько-Почаївським державним історико-архітектурним заповідником;
Національним природним парком «Кременецькі гори»;
Кременецьким краєзнавчим музеєм;
Тилявським літературно-меморіальним музеєм Уласа Самчука;
Меморіальним музеєм Юліуша Словацького;
міською бібліотекою імені Ю.Словацького.
- У 2012 р. навчальний заклад взяв участь у Всеукраїнському конкурсі обдарованої молоді та її наставників «Первоцвіт» і здобув 2 місце в обласному та 2 – у всеукраїнському етапах.
- У 2013 році ліцей нагороджений срібною медаллю ХVІ міжнародної виставки «Сучасна освіта – 2013» та занесений у книгу «Флагмани освіти і науки України».
- У 2019 році заклад отримав сертифікат лауреата за участь у Всеукраїнському конкурсі рейтингу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми “Школа – джерело талантів”, який підтверджує наявність сприятливих умов для розвитку обдарованих дітей у Кременецькому ліцеї імені У.Самчука, від Інституту обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України.
- Упродовж останніх років навчальний заклад відзначається грамотами департаменту освіти Тернопільської ОДА за роботу з обдарованими дітьми.